Dr. Enver YOLCU
1956 yılında Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu ve ortaokul eğitimini Vakfıkebir’de, liseyi Yalova Lisesi’nde tamamladı. 1980 yılında Bursa Eğitim Enstitüsü Resim-İş Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu.
1981-1984 yılları arasında Milli Eğitim bünyesinde Resim-İş Öğretmeni olarak çalıştı.
1984-1992 yılları arasında Trakya Üniversitesi Çanakkale Eğitim Yüksekokulu’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1992 yılında kurulan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne (ÇOMÜ) bağlı Eğitim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.
1995 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans, 2001 yılında aynı üniversitenin Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde doktora eğitimini tamamladı.
2002 yılında ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı’na yardımcı doçent olarak atandı.
Çeşitli tarihlerde anabilim dalı başkanlığı, bölüm başkanlığı, dekan yardımcılığı fakülte kurulu üyeliği ve yönetim kurulu üyelikleri görevinden bulundu. 2015-2021 yılları arasında iki dönem Çanakkale Sosyal Bilimler MYO Müdürlüğü’nü yürüttü.
Eğitim Araştırmaları Birliği (EAB) ikinci başkanı ve Görsel Sanatlar Eğitimi Derneği (GÖRSED) üyesi olan Enver YOLCU’nun “Resim-İş ve Yazı Öğretimi, “Sanat Eğitimi Kuramları ve Yöntemleri”, “Sanat İklimi” adlı kitapları ve sanat eğitimine ilişkin üç ayrı kitapta toplam 7 bölüm yazarlığı bulunmaktadır.
Enver YOLCU, 4 kişisel sergi sahibi olup ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda karma sergiye katılmıştır.